Dnes je: 19.06.2024
Přidáno dne:   4. 10. 2007

Základní kámen pro Národní knihovnu

BLANÍK V ZÁKLADECH PODRUHÉ

Je tomu již téměř 140 let, co byly z nejrůznějších koutů Čech i Moravy vyzvednuty kameny a dopraveny do hlavního města. Zde pak byly za velké slávy a s náležitou hrdostí tehdejší doby slavnostně uloženy do základů jedné z nejvýznamnějších budov našeho národa – Národního divadla. Jeden z kamenů byl do Prahy dovezen i z naší bájné hory Blaníka.
V současné době se historie opakuje. Opět se do Prahy sjíždí zástupci mnoha měst a obcí, aby zde zanechali kus svého kraje, na němž by měla v budoucnu vyrůst nová národní stavba, tentokrát Národní knihovna České republiky. V září loňského roku se při této příležitosti konala na Letné velká slavnost s názvem „Národ sobě II.“. Pod záštitou knihoven a knihovníků České republiky zde byly generálnímu řediteli NK ČR slavnostně předány kameny z mnoha míst naší země. Například z Řípu, ze Stadic z Karlových Varů a dalších významných koutů vlasti.
Louňovice pod Blaníkem se do historie nové knihovny zapsaly 4. října tohoto roku. V tento den se do Prahy vypravili zástupci naší obce ve složení knihovníka p. Vošty, radního Bc. Tuleje a kronikářky pí. Burdové, aby zde předali i kus našeho kraje – kámen z Blaníka. Ten byl předán do rukou paní PhDr. Libuše Pitherové, vedoucí oddělení PR a marketingu.
Aby se tak, ale mohlo stát, předcházelo tomu několik událostí a rozhodnutí. 11. listopadu 2006 odsouhlasilo minulé zastupitelstvo obce záměr zopakovat počin našich předků a věnovat kámen do základů nové Národní knihovny. Ta by měla vyrůst podle návrhu architekta Jana Kaplického v Praze na Letné. Výběru vhodného kamene se ujali starostka Ing. Růžena Kučerová, místostarosta Josef Jelínek a Bc. Pavel Tulej. Dne 2. srpna 2007 v dopoledních hodinách vybrali na Blaníku vhodný kámen, jež svou velikostí a tvarem vyhovoval opracování. Začali hledat v okolí Veřejové skály. Nakonec byl vybrán kámen, který ležel ve stráni nad kamenným stolcem asi 25 metrů od cesty. Byl to nepravidelný kvádr o rozměrech cca 50 x 40 x 40cm. Ještě ten den jej odvezli do Divišova, kde ho upravili do finální podoby a na jedné z jeho stran vytvořili reliéfní nápis BLANÍK a o kousek níž Louňovice pod Blaníkem 2007. Pak již stačilo domluvit termín předání a opracovaný kus blanické ortoruly do Prahy dovést.

Nyní je blanický kámen vystaven společně s ostatními v prostorách Klementinské knihovny a čeká na den, kdy bude slavnostně zasazen do základů nové Národní knihovny.

Související odkazy:


dokumenty ke stažení:

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona