Dnes je: 22.07.2024
Přidáno dne:   14. 8. 2014

Rozhledna Špulka – nový symbol pospolitosti mikroregionu CHOPOS Na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku…

Rozhledna Špulka – nový symbol pospolitosti mikroregionu CHOPOS

Na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku byla otevřena nová rozhledna Špulka. Stala se nejen zajímavou dominantou regionu, ale také důkazem vzácné soudržnosti jeho obyvatel. Na jejím vybudování se vedle obcí, spolků a firem podílely desítky lidí – ať už osobně přiložením rukou k dílu, nebo poskytnutím finančního příspěvku. Náklady na unikátní stavbu dosáhly 5,4 milionu korun, z toho 1,3 milionu korun pokryly příspěvky dárců.

„Rozhledna svým jménem, originálním tvarem a nevšedním průběhem realizace přispěla k vytvoření velikého společenství lidí se společným zájmem. Věřím, že má před sebou dlouhé období, ve kterém nám bude přinášet radost z výhledu do malebné blízké i vzdálené krajiny,“ řekl manažer svazku obcí CHOPOS Miroslav Kratochvíl.

Rozhledna je přístupná nepřetržitě za dobrovolný poplatek. Pohyb na ní a v jejím okolí upravuje provozní řád, který je vyvěšen u vstupu. K rozhledně se návštěvníci dostanou od Lbosína nebo Humence. Ve Lbosíně je parkovací plocha pro 30–40 automobilů a k rozhledně z něj vede 950 metrů dlouhá naučná stezka. V Humenci je možné parkovat na komunikaci ve směru na Teplýšovice, k rozhledně je to odtud 1 950 metrů. U rozhledny je příležitostně otevřen stánek s občerstvením a upomínkovými předměty.

Stavbu nové dominanty připravilo a realizovalo 21 obcí sdružených ve svazku CHOPOS spolu s řadou partnerů. Uvést zajímavou myšlenku ve skutečnost jim trvalo téměř pět let. Podařilo se jim ale pro ni získat neskutečnou podporu lidí všech věkových kategorií. Přispěli nejen drobnými dary, ale i prací. Pomáhali s úpravami terénu, budováním odpočinkových míst i informačních panelů. Nesmazatelnou stopu dárců připomíná „Venkovní kronika“.

Součástí rozhledny je naučná stezka, která je dílem žáků pěti regionálních mateřských a základních škol: Církevní ZŠ a MŠ Archa v Petroupimi, Základní školy v Divišově, ZŠ a MŠ Chotýšany, ZŠ a MŠ Teplýšovice a ZŠ a MŠ Postupice. Na kilometrové trase připravili zastavení s informacemi z regionu a hracími prvky, které budou postupně dotvářet a aktualizovat.

Podrobnosti o projektu jsou na www.rozhlednaspulka.cz.

jt

Kontakt pro další informace:
Ing. Miroslav Kratochvíl, tel.: 777 193 556, e-mail: kratochvil@posazavi.com


dokumenty ke stažení:

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona