Dnes je: 27.05.2024

Národní divadlo oslavilo 140. výročí položení základního kamene

Národní divadlo Praha připravilo u příležitosti 140. výročí položení základního kamene důstojné oslavy. Dne 16. května 1868 ožila Praha i celá zem velkou celonárodní slavností – položením základního kamene Národního divadla. Již 14. května přijelo do Prahy 25 tisíc diváků, 15. května dorazilo do Prahy 24 zvláštních vlaků a 16. května dalších 60 tisíc lidí. Myšlenkou divadla žil skutečně celý národ, a tak není divu, že i základních kamenů se sešlo víc.

Co se dělo 16. května 2008? Na piazzetě u historické budovy probíhal od 14:30 hod. komponovaný pořad. Nejdříve vystoupili členové činohry – moderoval David Prachař.

Dále vystoupil Zpěvácký spolek Hlahol, Pěvecké spolky z míst původních základních kamenů, pronesení slavnostní řeči K. Sladkovského před poklepem na základní kámen, pronesení slavnostní řeči Fr. Palackého „Jménem národa“, symbolický poklep na základní kámen a píseň „Kde domov můj“. Atmosféru původní slavnosti z r. 1868 navodili herci v dobových kostýmech a folklórních a národních krojích. Pro účastníky naší slavnosti byl k dispozici samozřejmě stánek s občerstvením.

Od 9:00 do 16:30 h probíhaly prohlídky prostoru historické budovy ND s uloženými základními kameny a vstupního vestibulu historické budovy s výstavou k základním kamenům.

Této akce se za městys Louňovice pod Blaníkem zúčastnila starostka Ing. Růžen Kučerová.

Fotografie z akce naleznete zde:

Text převzat: Kultura.iHNed.cz

foto: H. Smejkalová

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona