Dnes je: 25.05.2024

Mykologická exkurze do Blanických lesů

MYKOLOGICKÁ EXKURZE DO BLANICKÝCH LESŮ
(14. 10. 2006)

Minulý týden nebylo zrovna moc pěkně. Babí léto sbalilo definitivně kufry a předalo štafetu klasickému podzimu s ranními mlhami a chladným počasím. Nejspíš se, ale nechtělo jen tak lehce vzdát, protože sobota 14. října byla nádherná.
CHKO Blaník pořádala tento den houbařskou exkurzi kterou vedl mykolog pan Pavel Špinar. Náplní této exkurze byla velice příjemná procházka blanickým lesem se zastávkami u každé „prašivky“, jak by nejeden tuctový houbař (tedy i já) řekl.
Věřte ale, že dne 14. října roku 2006 našlo v blanických lesích 10 dospělých, 4 děti a dva psi, něco málo přes 70 druhů hub. Všemožně jsem se sice snažila vše zapisovat, ale bohužel informací bylo tolik, že se to nedalo. Na papíře jsem z toho přinesla domu pěknou smaženici a v hlavě mám tak akorát houbový guláš. Z těch nejčastějších druhů, které blanické lesy tohoto dne poskytly naší výpravě k obdivu, byly např. penízovky, helmovky, kuřátka, holubinky, klouzky, strmělky, vláknice, oupěnky, pýchavky…..a mnoho dalších.
Největší radost z této exkurze však měly děti. Jakmile zjistily, že můžou sebrat jakoukoli houbu a pan Špinar je vždy odmění pochvalou a nadšením nad najitým exemplářem, nebyly k zastavení a zásobily ho pravými skvosty.
Den to byl opravdu krásný a bylo to vidět i na parkovišti pod Blaníkem, když jsme se vraceli zpět. Tento, možná již poslední sluneční den letošního roku, byl Blaník v naprostém obležení turistů.
Akce CHKO jsou velice zajímavé, všem je vřele doporučuji a doufám, že na té příští se sejde více Louňováků, vždyť to máme doma a věřte, že tato za to rozhodně stála.

A ještě pár mykologických rad: Pýchavka hruškovitá je výborná s grilovacím kořením
Klouzci se nemusí loupat
Bílé podzimní houby nejíst
Výtrusy pýchavek jsou nebezpečné pro děti (silný zánět
spojivek)
Čirůvka fialová voní po nových holinkách
Syrový Rosolozub pokapaný citronem chutná jako ústřice

KAŽDÁ HOUBA JE JEDLÁ............některá bohužel jenom jednou 😉

Text a foto : Jana Burdová

Chcete být informování?

Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek a změn na úřední desce
Informace dle zákona